اطلاعات تماس

021-44893645

MaaliMan.ir@gmail.com

مارا در شبکه های اجتماعی فالو کنید

چگونه کد اقتصادی دریافت کنیم؟

چگونه کد اقتصادی دریافت کنیم؟

کد اقتصادی یک ردیف عدد ۱۲ رقمی است که برای دریافت واحدهای اقتصادی اهمیت زیادی دارد. از این رو چگونگی دریافت کد اقتصادی می‌تواند به مخاطبان این امکان را بدهد تا به بهترین شکل برای کسب و کار خود، واحدهای اقتصادی ارزشمندی ایجاد کنند. برای مثال می‌توان به کد ملی افراد اشاره کرد که به هویت یک فرد معنا می‌دهد. از این رو دریافت کد اقتصادی نیز می‌تواند به کسب و کار شما هویت ببخشد.

کد اقتصادی برای هر فردی منحصر به فرد است و از طرف سازمان امور مالیاتی و زیر مجموعه وزارت امور اقتصادی و دارایی، تعیین شده و برای یک کسب و کار ارائه می‌شود. سازمان امور مالیاتی باید در سراسر کشور به تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی که قصد دارند شرکتی را تاسیس کنند، یک کد ۱۲ رقمی ارائه دهد.

درواقع زمانی که می‌خواهید برای کسب و کار خود شناسنامه‌ای ارائه دهید، داشتن کد اقتصادی کمک زیادی به معرفی بهتر شرکت، نوع تجارت و اقتصادتان خواهد کرد.

هر شرکتی به داشتن یک کد اقتصادی نیاز دارد. از این رو دانستن و نحوه دریافت آن اهمیت زیادی دارد. از مهم‌ترین مواردی که کد اقتصادی در آن تاثیرگذار است می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خدمات
 • خرید و یا فروش
 • عقد قرارداد
 • فاکتورها

در ادامه به بررسی چگونگی دریافت کد اقتصادی بیشتر خواهیم پرداخت:

با این راه حل، کد اقتصادی‌تان را دریافت کنید

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان
سامانه عملیات الکترونیکی مودیان

نحوه دریافت کد اقتصادی اهمیت و اجرای تمامی قوانین آن لازمه دریافت این کد است. تمامی مراحلی که در ادامه گفته می‌شود باید به صورت جزئی رعایت شود تا کد اقتصادی اشخاص حقیقی یا حقوقی صادر شود. مراحلی که باید برای دریافت طی کرد، به شرح زیر است:

 1. در ابتدا برای اینکه ثبت نام اولیه دریافت کد را آغاز کنید باید به نشانی gov.ir سازمان امور مالیاتی مراجعه کنید.
 2. در قسمت سمت راست سایت مورد نظر، آیکن ثبت نام کد اقتصادی وجود دارد، بر روی آن کلیک کرده و سپس وارد شوید.
 3. به صفحه پیش ثبت‌نام کد اقتصادی وارد شوید.
 4. در مرحله چهارم، از شما خواسته می‌شود که اطلاعات شخصی‌تان را تکمیل کنید.
 5. پس از اینکه این مراحل را طی کردید، باید صبر کنید تا رمز و کد عبوری برای شما ارسال شود. حتما شماره تلفن و یا ایمیل را به صورت دقیق وارد کنید تا اشتباه برای فرد دیگری ارسال نشود.
 6. مجددا مراحل ۱ و ۲ را تکرار و پس از آن از مرحله ۷ شروع کنید.
 7. پس از اینکه کد و رمز عبورتان را دریافت کردید باید گزینه ثبت نام کد اقتصادی را انتخاب کنید. اطلاعات مورد نیاز را برای تکمیل اسناد و مدارک کامل کنید و در پایان آن را ذخیره کنید.
 8. اگر مشکلی برای دریافت کد داشته باشید در این مرحله به شما پیامکی ارسال خواهد شد.

تا به اینجای مقاله، به چگونگی دریافت کد اقتصادی پرداخته شد. اما نکته اصلی اینجا است چرا باید کد اقتصادی دریافت کنید. پس تا انتها با ما همراه باشید.

چرا باید کد اقتصادی داشته باشیم؟

یکی از مهم‌ترین دلایلی که شخص حقیقی و یا حقوقی را مجاب به دریافت کد اقتصادی می‌کند، ادامه تمامی فعالیت‌های اقتصادی است که تنها با وجود این کد ۱۲ رقمی انجام می‌شود. در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها خواهیم پرداخت:

با استفاده از کد اقتصادی می‌توانید به شرکت خود اعتبار ببخشید

زمانی که به عنوان یک شخص حقیقی و یا حقوقی قصد دارید تا شرکت خودتان را تاسیس کنید، باید زمینه‌های سوداوری را نیز برای آن فراهم سازید. از این رو باید هر زمان آماده این باشید که طرف‌های قرارداد با شرکت از شما یک کد اقتصادی درخواست کنند. پس زمانی که ما این کد را در اختیار نداشته باشید ممکن است که یک معامله پرسود و ارزشمند را از دست بدهید. ممکن است که بتوانید با این قرارداد آینده شرکت را تضمین کنید و در حالی که کد اقتصادی نداشته باشید ممکن است که برای همیشه از داشتن شانس محروم شوید.

برای شرکت در مزایده‌ها و مناقصه‌ها به کد اقتصادی نیاز دارید

دریافت شماره اقتصادی برای شرکت در مزایده و مناقصه
با کد اقتصادی میتوان در مزایده و مناقصه شرکت کرد

از دیگر ویژگی‌های مهمی که داشتن کد ۱۲ رقمی برای اشخاص فراهم می‌کند، زمان حضور یافتن در مناقصه‌ها و مزایده‌ها است. برای اینکه در این مزایده‌ها از اعتبار بالایی برخوردار باشید نیاز دارید که رتبه‌ بندی و گرید بالایی داشته باشید. پس داشتن کد اقتصادی در این زمینه به عنوان یک پیش نیاز به حساب می‌آید.

اگر قصد صادرات و واردات دارید داشتن کد اقتصادی اهمیت زیادی دارد

بسیاری از افرادی که قصد دارند در بازار واردات و صادرات فعالیت داشته باشند، برای حضور موفق و موثر نیاز به داشتن کارت بازرگانی دارند. داشتن کارت بازرگانی نیز منوط است بر فعال بودن کد ۱۲ رقمی اقتصادی؛ درواقع برای اینکه یک فعالیت پرسود اقتصادی داشته باشید باید یک کد اقتصادی هم فعال کنید.

برای جلوگیری از مشکلات مالی باید کد اقتصادی را فعال کنید

از مهم‌ترین مواردی که باید در یک کسب و کار در نظر بگیرید، احتیاط کردن در موارد و امور مالیاتی است. همانطور که می‌دانید در هر کسب و کاری باید در یک زمان مقرر شده مالیات پرداخته شود.

نکته اصلی اینجا است که اگر این پرداختی‌ها به صورت منظم انجام شوند به صورت مستقیم از معافیت مالیاتی برخوردار خواهید شد. حال برای اینکه یک اظهارنامه مالیاتی بنویسید باید یک کد اقتصادی نیز داشته باشید. چگونگی دریافت کد اقتصادی به انجام شدن فعالیت‌های مالیاتی به نحو احسن کمک خواهد کرد.

چه کسانی باید کد اقتصادی دریافت کنند؟

همانطور که در ابتدای مقاله نیز اشاره کردیم تمامی اشخاص حقیقی و یا حقوقی که قصد دارند شرکتی را تاسیس کنند، موظف به دریافت کد اقتصادی هستند. درواقع دریافت کد اقتصادی برای تمامی مودیان مالیاتی نیاز است. تمامی شرکت‌هایی که در زمینه های کاری مونتاژ، توزیع و پخش کالا، ارائه خدمات و همچنین تمامی فعالیت‌های حقوقی کار می‌کنند باید نسبت به دریافت این کد و همچنین مجوز اقدام نمایند.

مدارک مورد نیاز برای کد اقتصادی

مدارک مورد نیاز برای دریافت کد اقتصادی به صورت نیز به کاربران کمک می‎کند تا بدون هیچ مانعی این مراحل را پشت سر گذاشته و با داشتن این عدد ۱۲ رقمی آینده خود را تضمین کنند. مدارک مورد نیاز به شرح زیر است:

 • دریافت یک دفترچه مخصوص از واحد اطلاعات و ارائه خدمات و تکمیل آن
 • دریافت فرم‌های مورد نیاز از واحد ثبت و شناسایی اداره دارای و تکمیل آن‌ها
 • در صورت ثبت شرکت، رونوشت شماره شناسنامه و کارت ملی تمامی اعضای هیئت مدیره شرکت
 • رونوشت برای تاسیس آگهی (۲ نسخه)
 • آخرین تغییراتی که در ثبت شرکت رخ داده است (۲ نسخه)
 • رونوشت برای اسانامه
 • رونوشت برای اظهارنامه
 • رونوشت برای روزنامه رسمی
 • رونوشت مورد نیاز برای پروانه و مجوز رسمی و همچنین بهره برداری برای تاسیس شرکت
 • اجازه نامه تایید شده از اداره مالیات و یا رونوشت سند محل فعالیت
 • نامه زمان شروع فعالیت
 • نامه عدم شروع
 • به همراه داشتن رسید پرداخت مالیات برای حق تمبر به دارایی
دریافت اینترنتی کد اقتصادی
خلاصه مراحل دریافت اینترنتی کد اقتصادی

در نهایت؛ استعلام کد اقتصادی و شناسه ملی

زمانی که قصد داشتید از پروسه دریافت کد اقتصادی خود با خبر شوید، می‌توانید با طی کردن مراحل اول و دوم، به قسمت پیگیری سریع مراجعه کرده و پس از اینکه رمز و کد کاربری خود را وارد کردید, می‌توانید استعلام کد اقتصادی و شناسه ملی انجام دهید.

همچنین در این بخش می‌توانید از اخطارها نیز باخبر شده و نسبت به رفع آن اقدام کنید. با استفاده از کد اقتصادی، می‌توانید پروسه راه یابی به بازار بزرگ جهانی را نیز تجربه کنید.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

  نظرتان را بنویسید

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.*