اطلاعات تماس

021-44893645

MaaliMan.ir@gmail.com

مارا در شبکه های اجتماعی فالو کنید

مالیات بر واردات شامل چه مواردی می شوند؟

مالیات بر واردات شامل چه مواردی می شوند؟

مالیات‌ بر واردات: آیا از مالیات و انواع آن چیزی می‌دانید؟ آیا تا الان به این فکر کرده‌اید که مالیات برای جامعه چه اهمیتی دارد و چرا باید مالیات پرداخت شود؟

 در ارتباط با این موضوع در آغاز بحث، تعریف کلی از مالیات خواهیم داشت و سپس به انواع مالیات می‌پردازیم و توضیحاتی راجع به مالیات بر واردات خواهیم داد.

پس اگر در گمرک مشغول به کار هستید یا در شغل واردات هستید، بهتر است مطالب این بخش را از دست ندهید. ما در این قسمت مالیات، درآمدهای حاصل از مالیات، سودهای حاصل از مالیات را با هم مورد بررسی قرار می‌دهیم.


لیست خدمات و مشاوره مالیاتی “مالی من”


تعریف کلی از مالیات

مالیات

مالیات: بر اساس تعریفی که سازمان همکاری و توسعه اقتصادی داشته است، مالیات پرداختی می‌باشد که لازم، اجباری و بلاعوض است.

معمولا یک فرد، موسسه یا شرکت باید در طی یک سال مالیات خود را به دولت بپردازد یا به عبارت دیگری اینطور می‌شود گفت که، مالیات بخشی از درآمدهای جامعه به دولت است به این صورت که جامعه بخشی از سود فعالیت خود را در اختیار دولت قرار می‌دهد و دلیل این کار به خاطر این است که تمامی راه‌های دستیابی به سود و درآمدها از طریق دولت فراهم می‌شود.

گاهی اوقات دولت برای جلوگیری از استعمال دخانیات برای خرید و فروش این مورد از کالاها مالیات‌های سنگینی را تعیین می‌کند و شاید بتوان گفت این قانون می‌تواند از بی بندوباری در جامعه جلوگیری کند.

انواع مالیات

به طور کلی مالیات بر واردات در ایران بر اساس قوانین حاکم بر آن، به دو دسته مالیات مستقیم و مالیات غیر مستقیم تقسیم بندی می‌شود که هر کدام از این مالیات‌ها نیز به چندین دسته تقسیم خواهند شد.

اگر پرداخت کننده مالیات یک نفر باشد آن را مالیات مستقیم می‌نامند و اگر یک شرکت و چندین نفر مسئول پرداخت مالیات باشند این مالیات به عنوان مالیات غیر مستقیم شناخته خواهد شد و فرد پرداخت کننده مالیات را مودی مالیاتی می‌شناسند.

انواع مالیات‌های مستقیم:

مالی - مالیاتی - حسابرسی
 • مالیات بر دارایی
 • مالیات بر ارث
 • مالیات حق تمبر
 • مالیات بر درآمد که خود شامل موارد زیر است:

مالیات بر درآمد املاک و آپارتمان‌ها

مالیات بر درآمد حقوق

مالیات بر درآمد مشاغل

مالیات بر درآمد کشاورزی

مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی

مالیات بر درآمدهای اتفاقی

انواع مالیات‌های غیر مستقیم:

 • مالیات بر مصرف و فروش کالا و خدمات
 • مالیات بر واردات

بنابراین متوجه این شدیم که، یکی از انواع مالیات‌های غیرمستقیم مالیات بر واردات می‌باشد. این نوع از مالیات تابع سیاست‌های کلان بازرگانی و شرایط اقتصادی کشور است و می‌تواند یکی از راه‌های درآمدزایی برای دولت باشد همچنین از مالیات بر واردات برای حمایت از صنایع داخلی نیز استفاده می‌کنند. معمولا این دسته از مالیات‌ها بر اساس قیمت و ارزش یک کالا یا ویژگی‌ها و مشخصات آن تعیین و دریافت می‌شود که مالیات بر واردات خود به سه صورت تقسیم بندی خواهد شد، که شامل:

 • حقوق و عوارض گمرکی
 • سود بازرگانی
 • عوارض بر واردات اتومبیل

مالیات بر واردات

مالیات بر واردات چیست؟

مالیات بر واردات در ایران یکی از قدیمی‌ترین و متداول‌ترین قسمت‌های مالیات به شمار می‌رود و درآمدی که از مالیات بر واردات به دست می‌آید در بودجه عمومی شامل حقوق گمرکی، سودهای بازرگانی، عوارض اتومبیل‌ها و غیره می‌باشد.

گاهی اوقات افرادی که تجارت می‌کردند، گمنام می‌ماندند و سپس برای فرار مالیاتی حجم بالایی از واردات کالا را انجام می‌دادند و مالیات آن پرداخت نمی‌شد. این کار را با گرفتن کارت‌های بازرگانی انجام می‌دادند و بعد از تمام شدن کار این کارت‌ها را دور می‌انداختند، بالطبع دولت نمی‌توانست هیچگونه مالیاتی از این افراد بگیرد و حتی افراد می‌توانستند با استفاده از این کارت‌های اجاره‌ای اقدام به قاچاق کالا کنند و با این حساب دولت متضرر می‌شد.

 بنابراین در سال ۹۵ برای واردات کالا در گمرک ۴ درصد از مبلغ را گرفته و به عنوان مالیات به اداره دارایی پرداخت می‌شود. شرکت‌هایی که پروانه بهره برداری و گواهی خوش حسابی داشته باشند از پرداخت این ۴% معاف می‌شوند پس می‌توان گفت مالیات بر واردات یکی از انواع مالیات‌ها می‌باشد که به صورت غیر مستقیم سود و درآمدی برای دولت خواهد داشت.

 اما اهمیت مالیات بر واردات در ایران چیست؟

در قسمت بالا اشاره شد که مالیات در ایران یک قدمت دیرینه دارد و می‌توان گفت که این مالیات به دو دلیل ارزشمند می‌باشد و این دلایل عبارتند از:

 • کسب درآمد برای دولت‌ها
 • حمایت از تولیدات ملی
اهمیت واردات بر کشور

یکی از دلایل مهم برای پرداخت مالیات بر اساس واردات کسب درآمد برای دولت است، یعنی دولت با گرفتن بخشی از سود و درآمد‌های جامعه به درآمد زایی می‌رسد و بخشی از هزینه‌های جاری در کشور تامین خواهد شد ولی گرفتن چنین مالیات‌هایی می‌تواند تبعات منفی نیز در بر داشته باشد که از جمله می‌توان به گرانی، ایجاد تورم در داخل و افزایش قاچاق کالا اشاره کرد.

با وجود اینکه تولیدکنندگان در داخل کشور از بالا رفتن نرخ واردات درباره کالاهای نهایی استقبال می‌کنند که این بالا رفتن نرخ می‌تواند باعث افزایش قدرت رقابت پذیری آن‌ها شود اما با این وجود می‌تواند ورود کالاهای غیرقانونی و قاچاق را به کشور بیشتر کرده و فرصت‌های کاری را از تولیدکنندگان بگیرد.

پس بهتر است که تمامی کارها به صورت معقول و کارشناسی شده پیش رود زیرا واردات می‌تواند یک نقش موثر و تعیین کننده‌ای را برای تولیدات داخلی و همچنین کاهش دادن قاچاق کالا ایفا کند.

نکته مهم در مورد نرخ مالیات

بهتر است بدانید که اگر نرخ مالیات بر اساس واردات در کشور از یک حد معمولی و واقعی بالاتر رود باعث ایجاد گرانی در داخل می‌شود و هم ورود کالاهای غیر قانونی و قاچاق را بیشتر خواهد کرد، بنابراین تولیدات داخلی و حمایت از کالاهای داخلی کاهش می‌یابد.

 نحوه­ محاسبه هزینه مالیات بر واردات کالا بر چه اساسی صورت می­­گیرد؟

میزان هزینه پرداختی بر اساس ارزش گمرکی آن کالا به اضافه­ حقوق ورودی می­باشد.

عوارض گمرکی چیست؟

 مبلغ پرداختی که میزان و نحوه پرداخت آن بر اساس تعرفه های گمرکی تعیین می­شود.

آیا برای امور مالیات بر واردات نیاز به دریافت مشاوره‌های مالی است؟

بالطبع مشاوران مالی و حقوق­دانان با توجه به دانش و اطلاعاتی که در این زمینه دارند، امور مربوط به مالیات را به طور صحیح و بدون هیچ مشکلی پیش می­برند.

سخن آخر

هدف از تهیه و تنظیم این مقاله ارائه نکات مهم و قابل توجه در رابطه با مالیات بر واردات می باشد، تا اطلاعات جامع و مفیدی در این رابطه در اختیار شما قرار دهیم.

مالیات یکی از روش‌های مهم و قدیمی برای درآمد‌ زایی دولت می‌باشد که در دو نوع وجود دارد و بخشی از درآمدها و سودهای ناشی از فعالیت‌های جامعه است که به دولت انتقال می‌یابد و دولت نیز آن‌ها را صرف هزینه‌های جاری جامعه می‌کند.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

  نظرتان را بنویسید

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.*