اطلاعات تماس

021-44893645

MaaliMan.ir@gmail.com

مارا در شبکه های اجتماعی فالو کنید

مشاوران مالی چه وظایفی دارند؟

مشاوران مالی چه وظایفی دارند؟

مشاور مالی چه کسی است؟

در ابتدای کار به معرفی مشاور مالی می‌پردازیم، که مشاور مالی به چه کسی اطلاق می‌شود؟ ما در طول زندگی ممکن است تصمیماتی از قبیل خریدن خانه، خرید املاک، ‌‌سرمایه‌گذاری، ادامه تحصیل یا هر کار دیگری را بخواهیم انجام دهیم، در این صورت برای رسیدن به این اهداف می‌توانیم از مشاوران مالی کمک بگیریم. مشاوران مالی می‌توانند ما را در این مسیر راهنمایی کنند تا ما بتوانیم به درستی برنامه ریزی کنیم، در کل مشاوران مالی، شریک برنامه‌ریزی هستند.

مشاوران مالی علاوه بر اینکه راهنمای خوبی برای دستیابی به اهداف ما هستند، نقش بسیار مهمی در شرکت‌ها دارند. مشاوران مالی در شرکت‌ها هزینه‌ها را بررسی می‌کنند و در تلاش هستند که سود شرکت را زیاد کنند و هزینه‌های اضافی شرکت را کاهش دهند. مشاوران مالی باید در مدت زمان کوتاهی بتوانند سود شرکت را به حداکثر برسانند و در مدت زمان طولانی دارایی شرکای شرکت را افزایش دهند.

باید در انتخاب مشاوران مالی برای شرکت بسیار دقت کنید، زیرا مشاوران مالی در شرکت نقش بسیار مهمی دارند.

وظایف مشاوران مالی در شرکت

وظایف مشاور مالی
وظایف مشاور مالی

۱- مشاوران مالی به مدیران ارشد کمک می‌کنند تا تصمیمات مهم مالی را بگیرند.

۲- مشاوران مالی به شرکای شرکت و همچنین به مدیران شرکت برای افزایش سود شرکت مشاوره می‌دهند.

۳- مشاوران مالی وظیفه دارند که به تمام مسائل مالی سازمان نظارت کامل داشته باشند.

۴- مشاوران مالی همچنین وظیفه دارند بر کسانی که گزارشات مالی را می‌دهند نظارت کنند.

۵- مشاوران مالی سعی می‌کنند با استفاده از تجربه کاری خود بهترین مسیر مالی را برای شرکت انتخاب کنند.

مشاوران مالی دارای چه مهارت‌هایی هستند؟

مشاوران مالی باید اطلاعات حقوقی کاملی داشته باشند تا بتوانند با استفاده از این دانش خود کارهای مالی شرکت را به سرنجام برساند. یکی از توانایی‌هایی که باید مشاوران مالی از آن‌ها برخوردار باشند داشتن روابط عمومی بالا است که بتوانند به راحتی با مشتری وارد مذاکره شوند.

وقتی فردی به عنوان مشاور مالی یک شرکت استخدام می‌شود باید دارای این توانایی باشد که صاحبان کار را راهنمایی کند، تا آن‌ها دچار ضرر و زیان نشوند. از دیگر توانایی‌های مشاوران مالی می‌توان به این مورد اشاره نمود که باید شرکت را در مسیر درست بازاریابی هدایت کنند، که این کار را با توجه به نیاز شرکت انجام میدهند.

شاید از این پست هم خوشتان بیاید: چرا افراد و شرکتها به مشاور مالی نیازمندند؟

توجه داشته باشید که تمامی مشاوران مالی دارای توانایی‌های یکسانی نیستند، برای این منظور باید مدیران شرکت قبل از اینکه بخواهند کسی را به عنوان مشاور مالی شرکت استخدام نمایند به طور کامل و دقیق در مورد آن تحقیقات لازم را به عمل بیاورند، مجوز و مدارک آن‌ها را به طور کامل مورد بررسی قرار دهند تا از شیوه کار آن‌ها اطلاعات دقیقی را به دست آورند، که بتوانند از این طریق مشاور مالی باتجربه و کاردانی را استخدام نمایند.

مشاور مالی خوب باید این توانایی را داشته باشد که نیازهای مالی شرکت را شناسایی کند و با توجه به این نیازهای مالی شرکت، برنامه‌ریزی دقیقی را برای رسیدن به اهداف شرکت انجام دهند.

تفاوت مشاور مالی با حسابدار شرکت

Audit advice

به دید قانونی و حقوقی، حسابدار فقط نگهبانی برای صورت‌های مالی است. حسابدار وظیفه دارد که میزان هزینه‎‌ها، درآمدها و همچنین میزان مصرف شرکت را ثبت نموده و به موضوعاتی از قبیل حقوق کارمندان و همچنین مالیات بپردازد.

اما کار مشاور مالی چیزی بالاتر از این موارد است. مشاور مالی وظیفه دارد که سلامت مالی شرکت را تضمین کند. از وظایف مشاور مالی در شرکت این است که بر شرایط اقتصادی شرکت نظارت کامل داشته باشد و گزارشاتی مبنی بر شرایط مالی و اقتصادی شرکت را در هر لحظه در اختیار مدیران و سهامداران شرکت قرار دهد.

مشاور مالی در شرکت نقش یک مربی را بازی می‌کند. در واقع نقش مربی در شرکت این است که به شما کمک کند تا تمام آن مواردی را که به شما کمک می‌کند تا به اهدافتان دست یابید را شناسایی کنید. در ابتدای کار مشاور مالی برای شما در مورد نحوه پس‌انداز کردن و سرمایه‌گذاری آموزش می‌دهد و سپس با پیشرفت شما به مراتب در مورد پیچیدگی‌های موجود در سرمایه‌گذاری، پس‌انداز، بیمه و موارد مربوط به مالیات کمک می‌کند.

مشاور مالی همانطور که در بالا اشاره کردیم وظیفه دارد که از وضعیت سلامتی شرکت آگهی داشته و آن را تضمین کند و شما را در جریان آن قرار دهد. شما اگر از وضعیت سلامتی شرکتتان اطلاع کافی نداشته باشید در این صورت نمی‌توانید برای آینده شرکت به خوبی برنامه ریزی کنید.

با توجه به این موارد حسابدار با مشاور مالی دارای تفاوت بسیاری است و مشاور مالی نسبت به حسابدار دارای وظایف سنگین‌تری است.

دستمزد مشاوران مالی

وظایف شرکتهای خدمات حسابداری

دستمزد مشاوران مالی با توجه به میزان تجربه، کار بلد و کارکشته بودن متفاوت است. هر چقدر  در این زمینه‌ها بالاتر باشد دستمزد مشاوران مالی بالاتر خواهد بود. در بعضی موارد دستمزد مشاوران مالی به صورت درصدی پرداخت می‌شود به این صورت که بخشی از دستمزد مشاوران مالی ثابت می‌ماند و بخشی دیگری از آن بصورت پورسانت محاسبه می‌شود. پس در این موارد بسیار مراقب باشید تا برای مشاوران مالی دستمزدی بالاتر از درآمد شرکت پرداخت نکنید.

ویژگی‌های مشاوران مالی

۱- یک مشاور مالی خوب باید گزارشات مالی قابل اطمینانی را از وضعیت شرکت به سهامداران ارائه نماید تا آن‌ها بتوانند به درستی برای آینده شرکت برنامه‌ریزی کنند.

۲- مشاوران مالی باید بتوانند در کوتاه‌ترین زمان بهترین راهکارها را برای تهیه و تنظیم بودجه ارئه دهند.

۳- مشاوران مالی باید بتوانند راهکارهای بسیار عالی را در زمینه کنترل کردن امور مالی، تامین کردن منابع مالی، جذب کردن منابع مالی و سرمایه‌گذاری کردن ارئه کنند.

نتیجه گیری:

در این مقاله در مورد وظایف مشاوران مالی صحبت کردیم، اینکه در شرکت می‌توانند چه کارهایی انجام دهند و چه وظایفی را بر عهده دارند مثلا از جمله وظایفی که به آن‌ها اشاره کردیم این بود که مشاوران مالی باید به شرکت کمک کنند تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن به بیشترین سود برسند، مشاوران مالی به سهامداران کمک می‌کنند تا برای آینده شرکت به درستی برنامه‌ریزی کنند و همچنین مشاوران مالی به سهامداران کمک می‌کنند تا بهترین راهکار ممکن را برای تهیه و تنظیم بودجه انتخاب نمایند. در ادامه این موارد به تفاوت بین حسابدار و مشاور مالی اشاره کردیم و همچنین دستمزد مشاوران مالی که باید در این زمینه دقت بسیاری داشته باشیم.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

    نظرتان را بنویسید

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.*