اطلاعات تماس

021-44893645

MaaliMan.ir@gmail.com

مارا در شبکه های اجتماعی فالو کنید

اظهارنامه عملکرد چیست؟

اظهارنامه عملکرد چیست؟

اظهارنامه عملکرد نامی آشنا در بین افرادی است که شاغل هستند و از طریقی کسب در آمد می‌‌کنند. از این رو هر فرد حقوقی و حقیقی موظف است که تا پایان سال مالی خود، یک لیست از امور مالیاتی تهیه و برای اداره های نظارت تنظیم و ارسال کند.

زمانی که فرد مشمول ارسال یک اظهارنامه می‌شود، موظف است که تمامی امور نتایج فعالیت‌های خود را اعم از تجاری و سودها، زبان، معافیت‌های مالیاتی، درآمدهای مشمول، اطلاعات شخصی و همچنین میزان سرمایه را تنظیم و ارائه دهد. از این رو در این مقاله قصد داریم تا با ماهیت و چیستی یک اظهارنامه برای تشخیص عملکرد و برآورد آن در طی یک سال کاری صحبت کنیم.

اظهارنامه عملکرد چیست؟

در یک تعریف درست و اصولی از اظهارنامه مبتنی بر عملکرد می‌توان گفت که یعنی یک نوع اظهارنامه مالیاتی که هر دو طرف یعنی شخص حقوقی و شخص حقیقی باید برای یک سال مالی خود تمامی سود و زیان خود در یک کسب و کار را محاسبه کرده و از طریق معادلات، ۲۵ درصد از سود خالص آن را به عنوان اظهارنامه پرداخت کنند.

همانطور که گفته شد هر دو طرف یعنی اشخاص حقوقی و هم اشخاص حقیقی هر دو مشمول پرداخت این نوع مالیات مالی خواهند شد. در ادامه به بررسی این موضوع می پردازیم.

اظهارنامه عملکرد حقیقی

نمونه اظهارنامه عملکرد فردی
نمونه اظهارنامه عملکرد حقیقی

طبق ماده ۹۵ قانون مالیات، اشخاصی که کسب و کار شخصی خود را دارند باید برآوردهای خود را برای پرداخت مالیات یک سال کاری آماده سازند. این اشخاص موظف هستند که عملکرد یک سال کاری خود تهیه و تنظیم کنند و در تاریخ مشخص شده از سوی سازمان امور مالیاتی کشور آن را ارسال نمایند.

اظهارنامه عملکردی برای اشخاص حقوقی

طبق ماده ۱۱۰ قانون مالیات‌های مستقیم، اشخاصی که شرکتی به نام آن‌ها ثبت شده باشد، موظف هستند که تمامی اسناد و مدارک مبتنی بر ماهیت عملکرد مالی خود را برآورد و پرداخت کنند. این افراد موظف هستند که مدارک ثبت شرکت خود را نیز به عنوان آخرین تغییرات برای سازمان امور مالیاتی کشور ارسال نمایند. همچنین اشخاص حقوقی موظف هستند که ترازنامه سود و زیان را نیز با استفاده از عملکردهای یک سال مالی ارسال نمایند.

مدارک مورد نیاز برای اظهارنامه عملکرد افراد ویژه

برای ارسال عملکرد مالی افراد ویژه، نیاز به یکسری مدارک مهم برای ارسال می‌باشد که به شرح ذیل است:

 • ترازنامه اشخاص حقوقی و حقیقی گروه اول
 • سود و زیان به همراه مبلغ نهایی درآمد برای فروش‌های داخلی و خارجی
 • گردش مالی کالاها و مواد اولیه
 • بهای تمام شده برای کالاها (به خصوص برای شرکت‌های تولیدی و خدماتی در اولویت است)
 • صورت قراردادها در کنار بهای تمام شده (مخصوص شرکت های پیمانکاری)
 • شماره ثبت پلمپ دفاتر قانونی
 • اعلام مالیت‌های تکلیفی، مالیات ارزش افزوده و تمامی مالیات‌هایی که در طول سال با عناوین مختلفی مطرح شدند

چگونه می توان اظهارنامه عملکرد افراد شاغل را ارسال کرد؟

نحوه پر کردن اظهارنامه عملکرد در سایت امور مالیاتی
سایت سازمان امور مالیاتی کشور

در تیترهای قبل به جزئیات موجود برای مدارک مورد نیاز و همچنین بندهای مهم برای تشخیص نوع اظهارنامه اشاره شد، اما مهم ترین قسمت این پروسه نحوه ارسال می‌باشد که حدود یک سال است و چه شخص حقیقی و چه شخص حقوقی باید مراحلی را طی کند که عبارت است از:

 1. در ابتدا موظف هستند که به سایت طرح جامع مالیاتی به نشانی tax.gov.ir مراجعه کرده و نرم افزار مالیاتی را دانلود نمایند.
 2. نرم افزار مورد تایید برای اجرای عملکرد مالیاتی را نصب کنند.
 3. در مرحله سوم باید نام کاربری، رمز عبور و همچنین کد رهگیری برای پیش ثبت نام را وارد نمایند.
 4. پس از اینکه به بخش اظهارنامه ورود پیدا کردند، باید به سوالات ۳ صفحه پاسخ داده و اطلاعات مورد نظر را در آن درج نمایند.
 5. اطلاعات حسابداری مالیاتی را در این بخش کامل نمایید.
 6. در مرحله ششم وارد کردن اطلاعات ترازنامه ضروری است.
 7. در مرحله هفتم اطلاعات مربوط به صفحه سود و زیان اظهارنامه لازم است.
 8. ترازنامه بررسی خواهد شد و در صورتی که مغایرت و اختلافی در آن مشاهده شود، مجددا بررسی خواهد شد.
 9. مالیات ابزاری و درج اقلامی که از این مالیات معاف هستند در صفحه محاسبه مالیات بررسی خواهد شد.
 10. در مرحله دهم باید اطلاعات مبنی بر مسئولیت های مورد نیاز در تهیه اظهارنامه عملکرد بررسی شود. مسئول مالی و همچنین حسابرسی‌ها در این مرحله تکمیل می‌شوند.
 11. در این مرحله باید اظهارنامه و مبلغ درآمد با ارزش افزوده و گزارشات فصلی تطبیق داشته باشد.
 12. اظهارنامه در این مرحله به سازمان ارسال می شود و کد رهگیری دریافت می‌شود.
 13. نسخه چاپی اظهارنامه در این مرحله ارسال می‌شود.
 14. در مرحله آخر مدارک و اسنادی که ارسال شده، بایگانی خواهد شد و در نهایت به اظهارنامه افراد شاغل رسیدگی خواهد شد.

جریمه برای عدم ارسال اظهارنامه عملکرد

جریمه عدم ارسال اظهارنامه عملکرد
جریمه عدم ارسال اظهارنامه عملکرد

موضوع دیگری که در این عنوان مطرح می‌شود، بحث عدم ارسال اظهارنامه مالیاتی است که به طبع دارای برخی نتایجی است که ممکن است گاها با جریمه های سختی روبرو شود.

طبق ماده ۱۹۲ قانون مالیت‌های مستقیم، جریمه برای عدم ارسال عملکرد مالیاتی بر این صورت است که مودیان در صورتی که خارج از زمان تعیین شده و یا تا زمان مقرر شده اظهارنامه‌شان را ارسال نکنند، باید به میزان ۳۰ درصد از مبلغ مالیات خود را به عنوان جریمه به سازمان پرداخت نمایند.

شاید از این پست هم خوشتان بیاید: تخلف‌های مالیاتی و انواع آن

این جریمه‌ای است که برای عدم پرداخت اظهارنامه در نظر گرفته شده است. به هیچ وجه قابل بخشش نبوده و مودی که جریمه می‌شود باید حتما جریمه خود را پرداخت کند. نکته حائز اهمیت نیز این است که اگر مودی به طور موقتی و یا به صورت دائمی از ارسال اظهارنامه معاف شده باشد، باید این موضوع را برای سازمان روشن کند و در نهایت عملکرد خود را ارسال نماید. در صورتی که از این موضوع امتناع ورزد جریمه خواهد شد.

ارسال عملکرد مالی چه مزایایی دارد؟

مودیانی که به طور سه سال پشت سر هم، اظهارنامه خود را به صورت مرتب ارسال نماید، پس از گذشت سه سال متوالی از طرف سازمان به میزان ۵ درصد از مالیات سه سال خود را به عنوان جایزه با عنوان ارسال به موقع دریافت می‌کند.

چند وقت پس از ارسال اظهارنامه عملکرد آن را بررسی می‌کنند؟

یکی از مهم‌ترین سوالاتی که افراد حقیقی و حقوقی در این مورد می‌پرسند، مدت زمانی است که طول‌ می‌کشد که این اظهارنامه‌ها بررسی شود. نحوه رسیدگی به این نامه‌های مالیتای به‌ این صورت است که پس از این اینکه ارسال اظهارنامه توسط مودیان انجام شد، ممیزان مالیاتی به اندازه یک سال فرصت دارند که آن‌ را بررسی نمایند. زمانی که اظهارنامه بررسی شد، مالیات تعیین شده را برای مودیان اعلام می‌کنند.

آیا می‌توان اعتراضی بر اظهارنامه کرد و یا اینکه تغییراتی را بر روی آن ایجاد نمود؟

پاسخ به هر دو سوال بله است. پس از اینکه نتیجه بررسی اظهارنامه ارسال شد، مودیان می‌توانند به مالیات تعیین شده اعتراض کنند. همچنین زمانی که اشتباهی در تکمیل فرآیند صورت گرفته باشد مودی می‌تواند به مدت یک ماه پس از گذشت ارسال اظهارنامه، اشتباهاتی را که در فرآیند ثبت آن بوجود آمده را اصلاح نماید. زمانی که ممیزی مالیاتی در اظهارنامه اشتباه کند، مودی نیز در راس بررسی قرار می‌گیرد.

جمع بندی

اظهارنامه عملکرد برای تمامی شاغلان حقیقی و حقوقی در طول دوره مالی، ۲۵ درصد از مبلغ سودی است که به صورت خالص دریافت می‌کنند. مهلت ارسال اظهارنامه حداکثر ۴ ماه پس از هر سال مالی است و در صورتی که تا تاریخ تعیین شده مودی اظهارنامه را ارسال نکند جریمه خواهد شد.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

  نظرتان را بنویسید

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.*