اطلاعات تماس

021-44893645

MaaliMan.ir@gmail.com

مارا در شبکه های اجتماعی فالو کنید

شرکت‌های حسابداری چه خدماتی انجام می‍دهند؟

شرکت‌های حسابداری چه خدماتی انجام می‍دهند؟

شرکت های خدمات حسابداری چه کارهایی می توانند انجام بدهند؟

امروزه شرکت های خدمات حسابداری مختلفی وجود دارند که هر کدام از آن‌ها ویژگی‌های مخصوص خود را دارند و از این قابلیت برخوردار هستند تا بتوانند کارهای مختلفی را به انجام برسانند. به طور کلی اگر شرکت‌ها و دپارتمان‌های مختلف قصد دارند تا کارهای مهم خود را در بهترین صورت ممکن به انجام برسانند، می توانند از این نوع سازمان‌ها و شرکت‌ها بهره ببرند. این کار باعث خواهد شد تا نهادها بتوانند امورات خود را در بهترین صورت ممکن مدیریت کنند.

حالا یکی از اصلی ترین سوالاتی که برای افراد به وجود می آید این بوده که این شرکت ها چه وظایفی را بر عهده دارند و چگونه می‌توانند کمک‌های خود را اعمال کنند. از این رو قصد داریم تا در ادامه این مطلب شما را با مجموعه این فعالیت‌ها آشنا کنیم. پس تا انتها همراه ما باشید.

مشاوره و راه اندازی نرم افزارهای مختلف

راه اندازی نذم افزارهای حسابداری
مشاوره و راه‌اندازی نرم افزارهای حسابداری و مالی

یکی از برترین کارهایی که شرکت های خدمات حسابداری می‌توانند به انجام برسانند، دادن مشاوره و همچنین راه اندازی نرم افزارهای مختلف و مناسب است. این نرم افزارها برای امورات مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند که از جمله آن‌ها می توان به امورات مالی، انبار، حقوق و دستمزد شرکت‌ها، موسسات، کارخانجات، اصناف و همچنین مشاغل خاص اشاره کرد.
بهره بردن از هر کدام این نرم افزارها بستگی به نوع فعالیت هر یک از این مشاغل دارد. همچنین این شرکت‌ها می‌توانند در زمینه‌های کاری ذکرشده مشاوره‌های لازم را بدهند.

تبدیل سیستم دستی مالی به مکانیزه

تبدیل سیستم حسابداری دستی به مکانیزه
مکانیزه کردن سیستم حسابداری شرکتها

از دیگر اموراتی که توسط شرکت های خدمات حسابداری ارائه می شوند، می‌توان به تبدیل سیستم دستی مالی به مکانیزه اشاره کرد. سیستم‌های مالی مختلفی وجود دارند که هر کدام از آن‌ها ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند. سیستم دستی را می‌توان در بین سیستم‌های سنتی جای داد که طریقه کار آن‌ها با کمک قلم و کاغذ می‌باشد.
در حالی که در سیستم‌های مکانیزه یا مکانیکی برای اینکه بتوان معاملات اولیه را به ثبت رساند یا مانده گیری حساب‌ها را انجام داد، از ماشین‌های دفترداری بهره گرفته می‌شوند. این سیستم‌ها می‌توانند در زمانی که کارهای پردازش اطلاعات زیاد هستند، مفید واقع شوند. پس می توان از تبدیل سیستم دستی مالی به مکانیزه به عنوان یکی از برترین کارهای شرکت های خدمات حسابداری یاد کرد.

ارائه سیستم مالی برای شرکت‏‌های جدید التاسیس یا شرکت‏‌هایی با سیستم مالی نامرتب

ارائه سیستم مالی مناسب از دیگر کارهایی به شمار می‌رود که شما می‌توانید از شرکت های خدمات حسابداری شاهد باشید. بدین صورت که آن‌ها می‌توانند برای شرکت‌هایی که تازه تاسیس هستند و یا شرکت‌هایی که از سیستم مالی نامرتب استفاده می‌کنند، یک سیستم ویژه‌ای را معرفی کنند که می‌توانند در قالب مکانیکی و یا کامپیوتری باشند.

ثبت سند حسابداری (جاری – معوقه)

ثبت سند حسابداری
ثبت سند حسابداری

سند حسابداری می‌تواند در دو مدل جاری معوقه وجود داشته باشد که شرکت های خدمات حسابداری از این قابلیت برخوردار هستند تا هر دو نوع را به ثبت برسانند. از این رو به ثبت رساندن اسناد حسابداری را نیز می‌توان از جمله کارهایی به شمار آورد که شرکت های خدمات حسابداری قادر به انجام دادن آن هستند و به نوعی در حیطه وظایفی آن‌ها قرار داده شده است.
برای ثبت کردن این اسناد از می‌توان از نرم افزارهای مختلفی بهره برد که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به سپیدار اشاره کرد. زمانی که شرکت‌ها قرار است اسناد را به ثبت برسانند نیاز است تا شماره‌های مختلفی را در نرم افزار مربوطه وارد کنند که از آن‌ها می‌توان به شماره سند، شماره فرعی، شماره عطف و در نهایت شماره روزانه اشاره کرد.

طراحی کدینگ اصولی در سیستم‌های مکانیزه و اصلاح کدینگ نامناسب

مشاوره طراحی کدینگ شرکتها
طراحی کدینگ اصولی در شرکتها

طراحی کدینگ اهمیت بسیار بالایی دارد و باید کاملا اصولی باشد. این کار را شرکت های خدمات حسابداری می‌توانند با دقت بالایی به انجام برسانند و در کنار طراحی نو، به اصلاح کدینگ‌های نامناسب بپردازند.

اصلاح این کدینگ و همچنین طراحی آن‌ها با استفاده از سیستم‌های مکانیزه می‌توانند انجام بگیرند، می‌توانند تاثیر بسیار زیادی را در بهبود گزارشات داشته باشند. برای اینکه کارهای مربوط به حسابداری سریع‌تر انجام شوند و سیستم‌های مختلف راحت‌تر شناسایی شوند، به طراحی این کدینگ‌ها نیاز است. هر کدام از این کدها می‌توانند مربوط به بخش خاصی باشند که از جمله آن‌ها می‌توان به گزینه‌های زیر اشاره داشت:

 1. دسته بندی دارایی
 2. دسته بندی بدهی
 3. دسته بندی حقوق صاحبان سهام
 4. دسته بندی درآمدها
 5. دسته بندی هزینه‌ها
 6. دسته بندی کنترلی و نظامی

به عنوان مثال کد ۱۱ در طراحی می‌تواند نشان دهنده دارایی‌های جاری شرکت باشند و یا کد ۱۱۱ موجود نقدی بانک یا سازمان را بیان کنند. کدها همینطور به ترتیب ادامه پیدا می‌کنند و هر کدام از آن‌ها نشان دهنده یکی از این دسته بندی‌ها خواهند بود. به همین دلیل است که وجود آن‌ها و طراحی اصولی مربوطه اهمیت بسیار بالایی را دارند و در بین اصلی‌ترین وظایف شرکت های خدمات حسابداری قرار داده می‌شود.

تهیه آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‏های مالی

شرکت های خدمات حسابداری این وظیفه را دارند تا آیین نامه‌های مربوطه را به همراه دستورالعمل‌های مالی تهیه کنند و از آن‌ها به عنوان فاکتوری برای کنترل داخلی و همچنین بهینه سازی سیستم‌های مالی بهره گرفته می‌شوند.

حسابداری پیمانکاری و تنظیم صورت وضعیت پروژه‌های عمرانی

حسابداری پروژه های عمرانی

حسابداری پیمانکاری یکی دیگر از زیر مجموعه‌های کارهای شرکت های خدمات حسابداری به شمار می‌رود. این شرکت‌ها از این قابلیت برخوردار هستند تا تمامی حساب‌های مربوط به پیمانکاری را انجام دهند و وضعیت پروژه‌های عمرانی را تنظیم کنند تا از این طریق کارهای محول شده را به خوبی و با دقت بالایی به انجام برسانند.

انبارگردانی

انجام امور انباگردانی نیز از دیگر فعالیت های شرکت های خدمات حسابداری به شمار می‌رود. شرکت‌هایی که خدمات حسابداری را به انجام می‌رسانند، برای انجام دادن کارهای مربوط به انبارگردانی از نیروهای متخصص بهره می‌برند تا کارها را بر طبق اصول پیش ببرند. همچنین با استفاده از نیروها بتوانند استانداردهای حسابداری و دستورالعمل‌های مربوط به انبارگردانی را به خوبی انجام دهند. این کارها از آن جهت انجام می‌شوند تا بتوان گزارش کسر و اضافات را به محل مخصوص خود یعنی مدیریت ارائه داد.

تنظیم تراز، مدارک وام بانکی و پیگیری تا مرحله دریافت وام

برخی از شرکت‌ها نیاز دارند تا برای انجام دادن کارهای خود از وام‌های بانکی استفاده کنند. برای اینکه بتوانند مراحل مربوط به دریافت وام را طی کنند، به کمک‌ها و راهنمایی‌هایی بسیار زیادی نیاز دارند. از این رو نیاز است تا از شرکت های خدمات حسابداری بهره برده شود.

این شرکت‌ها از این قابلیت برخوردار هستند تا مدارک وام بانکی و همچنین تراز مربوطه را تنظیم و کنترل کنند و تا آخرین مرحله از دریافت وام آن را پیگیری نمایند. پس وجود همین شرکت‌هایی برای راه افتادن کارهای شما بسیار مهم و ضروری هستند؛ از این رو شما باید بهترین‌ها را پیدا کنید و امورات شرکتتان را به دست آن‌ها بسپارید.

حسابداری امور ورشکستگی و مدیریت تسویه با همراهی وکیل شرکتی مجرب

مشاور مالی
چرا به مشاور مالی نیازمندیم

شرکت های خدمات حسابداری باید بتوانند کارهای حسابداری مربوط به امور ورشکستگی را به خوبی انجام دهند و از این طریق مدیریت کاملی را بر روی حساب‌های تسویه داشته باشند. همچنین برای اینکه بتوان این دسته از کارها را با بهترین کیفیت به انجام رساند و درصد موفقیت بالایی را داشت از یک وکیل شرکتی مجرب، کاربلد و باتجربه بهره گرفته می‌شود.

مشاوره مالی و اقتصادی

مشاوره در هر زمانی نیاز است و برای هر کاری مورد نیاز می‌باشد. شرکت‌های مختلفی وجود دارند که برای پیش بردن کارهای خود از مشاوران استفاده می‌کنند. از جمله وظایفی که شرکت های خدمات حسابداری می‌توانند به انجام برسانند این بوده که در زمینه مشاوره مالی و اقتصادی مشغول به کار باشند. این مشاوره‌ها توسط بهترین نیروها انجام می‌گیرند و می‌توانند کمک بسیار بزرگی باشند.

آموزش حسابداری و حسابرسی کاربردی به پرسنل

از دیگر کارهایی که یک شرکت های خدمات حسابداری می‌توانند انجام دهند این بوده که آموزش‌های لازم را در رابطه حسابداری و همچنین حسابرسی کاربردی به پرسنل مالی شرکت‌ها و همچنین پرسنل مالی موسسات بدهند. این آموزش‌ها بسیار کاربردی هستند و نیاز است تا هر پرسنلی که در بخش مالی مشغول به کار و فعالیت هستند، با آن ها آشنایی داشته باشند تا در حین انجام وظایف خود با مشکل خاصی روبه رو نشوند.

پس این مورد را نیز می‌توان در بین برترین اموراتی به حساب آورد که شرکت های خدمات حسابداری قادر به انجام آن هستند.

دیگر وظایف شرکت های خدمات حسابداری

شرکت های خدمات حسابداری امورات دیگری را نیز می‌توانند به خوبی انجام دهند که از جمله آن‌ها می‌توان به گزینه‌های زیر اشاره کرد:

 • اجرای عملیات اصلاح حساب و رفع اختلاف حساب با سایر شرکت‏ها یکی از کارهای مهم به شمار می‌رود.
 • از کارهایی که تحت نظارت شرکت‌های حسابداری انجام می‌گیرند، می‌توان به اجرای عملیات اصلاح و بستن حساب‏ها اشاره داشت.
 • خط تولید و بهای تمام شده و انجام عملیات انبار گردانی و سیستم‌های انبارداری، کدینگ کالا و کنترل موجودی تمامی این‌ها جزو کارهایی به حساب می‌آیند که می‌توانند در بین خدمات شرکت های حسابداری قرار بگیرند.
 • انجام و بررسی مسائل حل اختلاف مالی فی مابین شرکاء در سنوات جاری و گذشته نیز از دیگر خدماتی است که این شرکت‌ها می‌توانند به انجام برسانند.
  چه شرکت هایی می توانند از خدمات حسابداری بهره ببرند؟
  یکی از اساسی‌ترین سوالاتی که در رابطه با این موضوع وجود دارد این بوده که کدام شرکت‌ها از این قابلیت برخوردار هستند تا بتوانند از خدمات حسابداری استفاده کنند. شرکت‌هایی که می‌توانند از این خدمات بهره ببرند شامل موارد گسترده‌ای هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به گزینه‌های زیر اشاره داشت:
 • شرکت‌های پیمانکاری
 • شرکت‌های بازرگانی
 • شرکت‌های تولیدی
 • شرکت‌های صنعتی
 • شرکت‌های فروشگاهی

شرکت‌های خدمات حسابداری چگونه فعالیت‌های خود را انجام می‌دهند؟

وظایف شرکتهای خدمات حسابداری

هر کدام از شرکت‌های ذکرشده بر حسب میزان فعالیت‌هایی که انجام می‌دهند، مسائل مالی متفاوتی را به خود اختصاص داده‌اند. به عنوان مثال میزان صادرات و واردات یک شرکت می‌تواند باعث این تاثیرگذاری شوند. به همین علت برای اینکه بتوانند مسائل مالی خود را در بهترین شکل ممکن مدیریت کنند، به شرکت های خدمات حسابداری نیاز دارند. این شرکت‌ها بر اساس مقدار فعالیت‌هایی که دارند، می‌توانند درجه متفاوتی از خدمات را درخواست کنند.
از دیگر سوالات اساسی در این باره این بوده که شرکت های خدمات حسابداری چگونه و در کجا فعالیت‌های خود را می‌توانند انجام دهند. در واقع این شرکت‌ها برای به انجام رساندن کارهای خود در زمینه‌های مختلف مالی، چند متخصص خود را به محل مورد نظر اعزام می‌کنند که آن‌ها نیز می‌توانند پاره وقت یا تمام وقت فعالیت‌های خود را در بهترین شکل ممکن انجام دهند.

همچنین خود سازمان مربوطه نیز می‌تواند تعداد افراد اعزامی را مشخص کند و یا تعیین نمایند که به چند ساعت نیرو نیاز دارند.

چند نوع حسابداری داریم؟

دنیای مالی هر شرکت، پراهمیت ترین بخش به شمار می‌رود که نیازمند توجه بسیار زیادی است. برای اینکه بتوان حسابداری مربوطه را انجام داد، در ابتدای کار نیاز است تا فرد و یا متخصص مربوطه با انواع حسابداری آشنایی داشته باشد. حسابداری‌ در دنیای خود توانسته در انواع مختلفی وجود داشته باشد که هر کدام از آن‌ها می‌توانند وظایف مختلفی را بر عهده داشته باشند و بخشی از نیازها را بر آورده نمایند. این انواع به صورت زیر دسته بندی می‌شوند:

حسابداری مکانیزه

حسابداری حقوق و دستمزد

حسابداری مالیاتی

برای انجام دادن هر کدام از موارد فوق به نیروها مجرب و کاربلد نیاز است. از این رو اگر سازمان‌ها بخواهند در بخش مالی خود موارد فوق را به انجام برسانند، بهترین گزینه‌ای که در پیش روی آن‌ها قرار داده است، استفاده از شرکت های خدمات حسابداری می‌باشد. چرا که این شرکت‌ها بهترین نیروها را آموزش داده‌اند و می‌توانند به پرسنل‌های یک سازمان نیز این موارد را انتقال دهند تا کارها بر حسب نیاز روبه جلو بروند.

سخن آخر

در این مطلب به بررسی کامل وظایف شرکت های خدمات حسابداری پرداخته شد. این شرکت‌ها می‌توانند کارهای بسیار زیادی را به انجام برسانند تا سازمان‌های مختلف عملکرد ویژه‌ای را از خود به نمایش بگذارند. از این رو اگر شما نیز صاحب شرکت‌هایی هستید، برای اینکه بتوانید کارهای خود را به بهترین نحو ممکن به انجام برسانید و همچنین از مشاوره های مختلف برخوردار باشید، می‌توانید کارهایتان را به بهترین‌ شرکت‌های حسابداری بسپارید.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

  نظرتان را بنویسید

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.*