اطلاعات تماس

021-44893645

MaaliMan.ir@gmail.com

مارا در شبکه های اجتماعی فالو کنید

مشاور مالی خوب | چرا افراد و شرکت‌ها به یک مشاور مالی خوب نیازمند هستند؟

مشاور مالی خوب | چرا افراد و شرکت‌ها به یک مشاور مالی خوب نیازمند هستند؟

مشاور مالی خوب چه کسی هست؟

در ابتدا به تعریفی از مشاوره مالی می‌پردازیم که مشاور مالی خوب چه کسی است؟ پس با مالی من همراه باشید تا با ویژگی‌های یک مشاور مالی خوب آشنا شوید.

وی شخصی است که شما را در سازمان دادن به مسایل مربوط به مال، دارایی، پروژه‌ها، سرمایه گذاری‌های مشتری و حتی پس اندازهای شخص کمک می‌کند. به طور طبیعی  نتیجه این کار، آگاهی فرد از دارایی خود در زمان بازنشستگی است.

همچنین شما را در رسیدن به اهداف مالی خود سوق می دهد و در رسیدن به بودجه مد نظرتان یاری می‌کند.

مشاور مالی و برنامه ریز مالی شاید در نظر بسیاری از افراد یکسان می‌باشد اما برخلاف این تصور از نظر سطح تحصیلات، تجربه و حتی مشاوره‌هایی که انجام می‌دهند با یک دیگر تفاوت زیادی دارند.

بسیاری از افراد خودشان برنامه ریزی‌های دارایی خود را به عهده می‌گیرند. در این بین افرادی نیز هستند  که ترجیحا خود را یک مشاور با تجربه در این حیطه می‌دانند.

فعالیت مشاوره‌های مالی صرفا به مشاوره دادن ختم نمی‌شود، بلکه کارهای مختلفی در زمینه‌های مالی را انجام می‌دهند.

نقش مشاور مالی شخصی در برنامه ریزی مالیاتی چیست؟

Personal Financial Advisor
مشاوره مالی

یک مشاوره مالی خوب چگونه فردی است؟ نقش آن چیست؟ چه تاثیری بر دارایی افراد دارد؟

مشاوران مالی اطلاعات کافی درباره اینکه چه سرمایه گذاری بر دارایی مشتریان داشته و چه زمانی، چه مقدار، کجا و کی سرمایه گذاری صورت بگیرد که نتیجه این عمل، پایدار بودن شرایط اقتصادی مشتری خواهد بود.

مشاوره مالی طبق وضعیت افراد برنامه ریزی می‌کند

یکی از مهم‌ترین آینده نگری‌هایی که افراد در قبال ثروتی که به دست می‌آورند باید داشته باشند بایستی اینگونه باشد که اگر اتفاقی برای ثروتشان بیفتد سرمایه گذاری آن‌ها در چه وضعیتی قرار می‌گیرد و در این میان مشاوران مالی بهترین گزینه برای کسب اطمینان از شرایط سرمایه گذاری مطابق خواسته‌های شما خواهند بود.

برنامه ریزی‌های مراقبتی بلند مدت چیست؟

مشاور مالی و اقتصادی

اگر در منزل خود به مراقبت نیاز داشته باشید یا به دریافت وجه پس از درمان نیاز دارید، اطمینان داشته باشید که وجه بازنشستگی در اختیار شما قرار می‌گیرد. مشاور مالی شخصی در این زمینه می‌تواند به شما کمک  کند.

نقش مشاور مالی خوب در طراحی برنامه ریزی مشخص چیست؟

زمانی که فردی بازنشسته می شود بایستی کدام سرمایه گذاری‌ها را انجام یا کنار بگذارد یا کدام بودجه‌ها را برای خود لحاظ کند. این زمانی است پولی که به عنوان پس انداز بوده، تمام شود. مشاور مالی شخصی آن زمان بودجه شما را مدیریت خواهند کرد.

صرفه جویی در زمان و انرژی فرد توسط مشاوران مالی

تعداد کثیری از افراد اطلاعات و زمان کافی برای انتخاب سرمایه گذاری‌های متفاوت را ندارند، اما مشاوران در حرفه خود ماهر بوده و نصف زمانی که شما صرف برنامه ریزی می‌کنید، کار را انجام داده و به اتمام می‌رسانند.

مشاوران مالی ریسک‌های رفتاری را تحت کنترل خود می گیرند

هر سرمایه گذاری ریسک‌هایی به دنبال دارد و بالطبع تمام ریسک‌ها تنها به سرمایه گذاری منتهی نمی‌شود. بعضی ریسک‌ها ناشی احساس و رفتار فرد در سرمایه گذاری است. ممکن است فردی از روی هیجان اقدام به فروش کند که همان فروش باعث ضرر فرد شود.

مشاوران مالی در شرایط دشوار شما را یاری خواهند کرد که سطح انتظارتان از سرمایه گذاری را بدانید و در مواجه با ریسک‌ها چه واکنشی داشته باشید.

مشاور مالی شخصی جنبه های تصویری از مسایل مالی را در اختیار فرد قرار می دهد

استخدام مشاور مالی شخصی
وظایف مشاور مالی شخصی

هنگامی که برخی از مشاوران مالی تمرکز خود را روی سرمایه گذاری می‌گذارند، تعدادی از مشاوران مالی هستند که روی جنبه‌های دیگر مالی نیز توجه دارند. مسائلی اعم از بیمه، برنامه ریزی  بازنشستگی، کاستن بدهکاری و برنامه ریزی‌های مالیاتی و صورت های مالی

مشاوران مالی در هر زمینه‌ای تخصص دارند، نیازها و خواسته‌های هر مشتری با یکدیگر متفاوت است.

همچنین افراد اولویت بندی‌های متفاوتی از یکدیگر دارند پس بهتر است در صورت بروز مشکلات به مشاوران مالی اطمینان کنید.

مشاور مالی خوب به دنبال فرصت های مناسب است.

زمانی که به مبحث سرمایه گذاری از دید وسیعی نگاه کنیم ممکن است مشاوران مالی فرصت‌هایی پیدا کنند که شما هیچ اطلاعی از آن نداشته باشید.

این فرصت‌ها می‌توان به کاهش مالیات حساب‌هایی که مربوط به بازنشستگی می‌شود و زمان گرفتن برای حساب‌های تامین اجتماعی اشاره کرد. برای آن دسته از مشتری‌هایی که ثروت کلان دارند می‌توانند کاهش مالیات را لحاظ کنند.

به چه دلیل ما به مشاور مالی شخصی نیاز داریم؟

وظایف مشاور مالی
مشاور مالی شخصی

زندگی در عصر ما به گونه‌ای است که اقتصاد توام با تورم است. سرمایه‌ای که افراد به صورت نقد و حساب سپرده در بانک دارند هر ساله از ارزش آن کم می‌شود.

آیا تا به حال سرمایه گذاری کرده‌اید و اطلاعاتی در زمینه سرمایه گذاری دارید؟

هدف از سرمایه گذاری افزایش ارزش پول است، این زمانی اتفاق می‌افتد که افراد از درآمد بسیار بالایی برخوردار باشند. به یاد داشته باشید که سرمایه گذاری تنهاترین راه بهره بردن به هنگام بازنشستگی است. چرا که می‌توانید از این طریق پول سازی کنید.

سرمایه گذاری و از دست دادن سرمایه

بهترین سرمایه گذاران هنگام راکد بودن بازار برخلاف تصورشان سرمایه خود را از دست می‌دهند. در سرمایه گذاری باید مقدار دارایی شما افزایش یابد، اگر این گونه نیست یک مشاوره مالی برای یافتن و تصحیح تصمیمات خود، جهت دست یافتن به هدف‌های دلخواه خود داشته باشید.

مشاوران مالی در رسیدن به اهداف مالی کمک می‌کنند

مشاوران مالی در این زمینه کمک زیادی می‌توانند برای شما داشته باشند که می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

  1. تخصص مشاورین: مشاورین مالی در هر زمینه‌ای از سرمایه گذاری و مدیریت سرمایه گذاری اطلاعات زیادی را دارند، در نتیجه بهترین راهنما برای سرمایه گذاری شما در هر زمینه‌ای می‌باشند.

۲. پاسخگو بودن مشاورین: مشاوران مالی به شما کمک می‌کنند تا در سرمایه گذاری خود با هیجان و احساسات تصمیم گیری نکنید. به عنوان مثال خرید محصولاتی که بهای آن زیاد بوده، بازار رکود داشته و محصول شما به فروش نرسد. با راهنمایی مشاورین مالی می توانید در مسیر درست قدم بردارید و به سود دلخواه خود برسید.

۳. مشاوره دادن: مشاوران مالی با پیشنهادات و راهنمایی‌های ارزشمندی که می‌کنند، می‌توانند جنبه‌های مالی شما را ارتقا بدهند.

۴. رشد: با توجه به متغیر بودن زندگی مشاورین مالی می‌توانند طرح مالیاتی را، با توجه به تغییرات زندگیتان تنظیم کنند.

 5.فعالیت: کثیری از افراد به دلیل مشغله‌های کاری، فکری و عدم اعتماد به کاری که انجام می‌دهند قدمی در زمینه سرمایه گذاری بر نمی‌دارند، در این مورد مشاوران مالی بهترین مشاور و پاسخگو برای این دسته از افراد هستند.

مشخصه‌های یک مشاور مالی خوب چیست؟

ویژگی های مشاوره خوب

بهترین مشاور از شهرت و اعتبار بالایی برخوردار است:

برای اینکه بتوانید از شهرت یک مشاور اطلاعات کسب کنید، می‌توانید از دوستان و آشنایانی که از مشاوره آن‌ها قبلا بهره مند بوده‌اند در این زمینه اطلاعاتی به دست آورید.

اولین و مهم‌ترین قدمی که بر می‌دارید، کسب اطلاعات از پیشینه و تجارب مشاوره مالی است که این موارد به شما کمک می‌کنند که انتخاب درستی داشته باشید.

رویکرد فعالانه داشته باشد:

مشاورین مالی دایره ارتباطی خود را باز نگه می‌دارند و شما را با فرصت‌های جدید و مسایل روز آگاه می‌کنند و مسایل پیچیده را برای شما روشن سازی می‌کنند.

مضطرب نبودن مشاور:

انتخاب یک مشاور مالی صبور و خونسرد برای کسب موفقیت ضروری است. شما مشاور مالی را می‌خواهید که همیشه تصمیمات مناسبی را بگیرد و ارزیابی دقیقی داشته باشد. از انتخاب مشاورینی که در حال تشویش‌اند خودداری کنید.

هنگامی که سرمایه گذاری هدفدار می‌خواهید باید مشاوری انتخاب کنید که در بلند مدت بدانید تحت حمایت او قرار خواهید گرفت، مشاوری که در شرایط حساس بدون اضطراب و نگرانی تصمیمات درست بگیرد.

قابل اعتماد بودن مشاور مالی شخصی:

شما به مشاوره‌ای نیاز دارید که به توصیه‌هایی که در زمینه مالی و سرمایه گذاری دارد، اطمینان کامل داشته باشید. اگر بعد از بحث با مشاور مالی دچار ترس یا اضطراب می‌شود از همکاری با ایشان به عنوان یک مشاوره مالی خودداری کنید.

مجرب بودن مشاور مالی

تمامی مشاوران مالی بایستی تجربه کافی و قابل توجهی داشته باشند، به عبارت دیگر شناخته شده باشند. همچنین استانداردهای یک مشاور که مربوط به تجربه و اخلاق است را رعایت کند. قبل از انجام هر کاری یا هر همکاری، لازم است که اعتبار مشاور را بسنجید.

داشتن تیم حمایتی:

یک مشاور مالی خوب بایستی طیف گسترده‌ای از متخصصین را برای زمان‌های ضروری در دسترس داشته باشد. این عملکرد تیمی تضمین کننده مجرب بودن در حرفه خود است، علاوه بر این نشان از کیفیت بالای مدیریت دارد.

داشتن استراتژی واضح:


A Personal Financial Professional

سعی کنید که آینده مالی، بدون داشتن جهت مشخص باشد. چرا که زندگی در حال تغییر می‌باشد.

مشاور خوب می‌تواند بررسی‌های لازم را، با توجه به تغییرات رخ داده انجام دهد و همچنین شما را از تصمیمات اشتباه باز دارد.

همکاری مشاور و فرد:

یکی از مشخصه‌هایی که یک مشاوره مالی بایستی داشته باشد همکاری او با فرد در طی سال می‌باشد و  طی هر سال دیدار ادامه داشته باشد. هنگامی که افراد با مشاور خوب ملاقات می‌کنند، می‌توانند برنامه‌های آتی خود را تدوین نمایند.

اولویت قرار دادن منافع فرد:

مشاورین مالی برای تحقق اهداف مالی شما طوری برنامه ریزی می‌کنند که هیچگونه تحمیلی صورت نگیرد.

داشتن اشتیاق برنامه ریزی مالی و مدیریت در ثروت فرد:

همانطور که مستحضر هستید، مشاورانی موفق هستند که دارای اشتیاق مطلق بوده و هستند.

این نکته بسیار مهم است زیرا که قوانین، استانداردها و روش‌ها در حال تغییر و تحول هستند. وقتی که مشاوره مالی برای انجام کارهای خود مشتاق باشد، آن شخص به طور طبیعی سعی در یادگیری بیشتر موضوع دارد.

افرادی که اشتیاق ندارند ممکن است در این حرفه موفق نشوند.

توانایی تحلیل عمقی مسایل:

داشتن فن تحلیل عمقی مسایل در تمامی حوزه‌ها بسیار ضروری است اما در بخش سرمایه گذاری از اهمیت بالایی برخوردار است.

مشاورینی موفق هستند که می‌دانند رابطه ریسک و بازگشت همه جنبه‌های مالی را در بر می‌گیرد. یک مشاوره مالی بایستی از تاکتیک، قدرت تجزیه  و تحلیل بالایی برخوردار باشد.

داشتن تجربه در فروش حرفه ای:

این بخش نیاز اساسی برای یک مشاور مالی موفق است. مشاورین مالی برای پیشرفت باید تجارب خود را توسعه  بدهند.

داشتن توانایی در زمینه فروش خدمات در گستره طیف مالی، مخصوصا برای مشاورین مالی بسیار ضروری است. مشاوری که نتواند با شجاعت درخواست کسب وکار کند، نمی تواند کسی را متقاعد کند.

داشتن اعتقادات درست و صحیح :

مشاورین موفق منافع مشتری را اولویت قرار داده و بر منافع خود غالب می دانند. آن‌ها بر این باور هستند که طرفین دچار ضرر مالی و غیره نشوند. به عنوان مثال انجام دادن کارهایی که سودی برای مشتری ندارد.

کنجکاو بودن مشاور مالی:

یک مشاور مالی خوب بایستی جزییات کوچک را کنار یکدیگر بگذارد تا در مقابل مشکلات به وجود آمده با راه حل مناسب و جامعی برخورد کند.

الزامات شغلی مشاوران مالی چیست؟

مشاوران مالی بایستی دارای مدرک کارشناسی و یا دارای مدرک فارغ  التحصیلی در امور مالی و رشته‌های مرتبط با آن باشند. داشتن گواهینامه مرتبط با مشاوره و مجوزهای مورد نیاز نیز از الزامات می‌باشد.

وظایف مشاور مالی شخصی:

مشاور مالی خصوصی

مشاور مالی شخصی، شرایط مالی مشتری را مورد بررسی قرار می‌دهد و مطابق با شرایط موجود شخص برنامه ریزی‌های بلند مدت و کوتاه مدت را پیاده می‌کند. مشاور مالی بایستی اطلاعات دقیقی از دارایی، میزان بدهی‌ها، درآمد ماهیانه فرد و هزینه‌ها داشته باشد.

مشتری بایستی اطلاعاتی اعم از حقوق بازنشستگی آینده خود، منبع درآمد، نیازهایی که در دوران بازنشستگی خواهد داشت و تعهدات مالی را به طور کامل در اختیار مشاور مالی خود قرار دهد.

بدین صورت ارزیابی‌های اولیه توسط مشاوره مالی صورت می‌گیرد، این ارزیابی‌ها شامل بررسی وضعیت مالی مشتری و بیمه است. مشاور بایستی از املاک و مستقلات مشتری که آیا دارا است یا خیر اطلاع داشته باشد.

مشاور با مشتری به طور منظم دیدار خواهد داشت که پاسخگوی تغییرات زندگی فرد باشد. بسیاری از مشاورین توصیه‌هایی برای خرید و فروش دارند و اکثر مشاورین وقت خود را صرف رسیدن به امور مشتریان آتی نگر می کنند و پایه قوی در امور مالی آنها ایجاد می کنند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد وظایف مشاور مالی پست مقابل را مطالعه نمایید: مشاوران مالی چه وظایفی دارند؟

جمع بندی

در این مطلب به بررسی مشاوره مالی پرداخته شد. افراد در طول زندگی خود به دلایل مختلفی ممکن است به مشاوره در زمینه مالی نیاز داشته باشند.

یکی از مواردی که در این زمینه از اهمیت بالایی برخوردار است این بوده که در هنگام انتخاب یک مشاوره به چه نکات و ویژگی‌هایی باید توجه گردند که در این مطلب چند نمونه از آن‌ها را مورد بررسی قرار دادیم.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

    نظرتان را بنویسید

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.*